• Marseille-saippuakuutio 200 g palasaippua
Marseille-saippuakuutio 200 g palasaippua
visibility

Marseille-saippuakuutio oliiviöljy 200 g

6,50 €
Sis. alv

Aito ja perinteinen oliiviöljy- eli Marseille-saippua on valmistettu käsityönä perinteisellä reseptillä Marseillen alueella Provencessa, Ranskassa perheyrityksessä, jossa saippuaa on valmistettu jo vuodesta 1900, eli kaiken kaikkiaan neljän sukupolven ajan. Marseille-saippua on aito luonnontuote, jossa on 72 % oliiviöljyä, eikä se sisällä mitään kemiallisia lisä- tai väriaineita. Marseille-saippua on antibakteerinen sekä hypoallergeeninen ja oliiviöljyn ravitsevien ominaisuuksien ansiosta hellävarainen ja hoitava herkämmällekin iholle, se auttaa ihoa säilyttämään luonnollisen kosteustasapainon. Myös ihotautilääkärit suosittelevat aitoa Marseille-saippuaa. Se sopii erittäin hyvin lapsille ja allergikoille.

Marseille-palasaippua on äärettömän monikäyttöinen saippua, jolla voi pestä niin kasvot, vartalon kuin hiuksetkin, sekä lisäksi pyykit, astiat, koko kodin ja vielä perheen lemmikitkin. Hellävaraisuudestaan huolimatta se on tehokas puhdistaja.

Saippua on lempeä myös ympäristölle. Kasviöljystä valmistettu saippua on täysin biohajoava, fosfaatti- ja lisäainevapaa, eikä se saastuta tai kuormita vesistöä tai ympäristöä. Lisäksi palasaippua ei vaadi pakkausmateriaalia juuri lainkaan. Saippuan ekologisuutta lisää taloudellisuus; saippua kestää pitkään, varsinkin jos annat sen kuivahtaa käytön välillä.

Vihreä Marseille-saippua on tarkoitettu lähinnä vartalolle ja valkoinen saippua pyykille, mutta mikään ei estä käyttämästä niitä toisinkin päin. Valkoinen Marseille-saippua vaahtoaa hieman enemmän, kun taas vihreä on iholle hieman lempeämpi.

Lue alhaalta kohdasta Kuvaus lisää Marseille-saippuasta sekä tuotteen ainesosaluettelo.

 • Paino 200 g
 • Ekologinen, laadukas, aito luonnontuote
 • Hellävarainen, sopii herkällekin iholle
 • Perinteinen resepti, sisältää 72 % oliiviöljyä
 • Ei sisällä hajusteita
 • Valmistettu Marseillen alueella, Provencessa, Ranskassa

Tilatessasi yli 100 €:lla, säästät toimituskulut. Katso Toimitusehdot.

Väri
 • Vihreä
Määrä
Varastossa ei ole tarpeeksi tuotteita


Ainesosat (INCI):

Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Aqua, Sodium Chloride, Sodium Hydroxide.

Marseille-saippuasta yleisesti

Perinteinen Marseillen saippua on kovaa palasaippuaa, jota on valmistettu kasviöljystä jo noin 600 vuotta Marseillessa, Ranskassa. Ensimmäinen maininta saippuanvalmistajasta on noin vuodelta 1370. Vuoteen 1688 mennessä Louis XIV otti käyttöön määräykset, jotka rajoittivat Marseillen saippuan nimen käyttöä oliiviöljypohjaisiin saippuoihin. Lakia on sittemmin muutettu niin, että myös muiden kasviöljyjen käyttö sallitaan. Saippua valmistetaan perinteisesti Marseillen alueella Ranskassa. Aito Marseille-saippua ei koskaan sisällä mitään lisäaineita, kuten väri- eikä säilöntäaineita, eikä myöskään eläinrasvoja. Valitettavasti myös väärennöksiä liikkuu paljon.

Tämä Marseille-saippua on valmistettu perinteiden mukaisesti ja aidoista raaka-aineista. Saippuan valmistaneelle saippuatehtaalle on myönnetty myös Ranskan ministeriön "Living Heritage Company" -tunnus, jota se on voinut käyttää vuodesta 2009. Se on myös yksi "Union of Professional Makers of Savon de Marseille" -liiton perustajajäsenistä. Liiton tarkoituksena on ylläpitää, valvoa ja tukea Marseille-saippuoiden valmistuksen korkeaa laatua. Tämän liiton jäsenyys takaa, että yritys valmistaa vain parasta, aitoa Marseille-saippuaa, sekä käyttää perinteistä valmistusprosessia sekä ensiluokkaisia, lähialueella tuotettuja raaka-aineita.

Aidon Marseille-saippuan erotat siinä olevasta ”Savon de Marseille” -saippuan valmistajien yhdistyksen (AFSM) leimasta. Tässä saippuakuutiossa leima on jokaisella sivulla. Leima ilmoittaa saippuan painon, käytetyn öljytyypin sekä öljypitoisuuden (72%). Joskus leimoilla voidaan ilmoittaa myös valmistajan nimi.

Tämä Marseille-saippua:

 • On dermatologisesti testattu eikä eläinkokeita ole käytetty.
 • Ei sisällä öljypohjaisia tuotteita eikä eläinrasvoja.
 • Ei sisällä väriaineita eikä hajusteita.
 • Biohajoava 28:ssa vuorokaudessa.
 • Ihotautilääkärien suosittelema mm. acneen, ihottumiin ja psoriasikseen.
 • Hypoallergeeninen.
 • Riittoisa ja taloudellinen.
 • Ei sisällä petrokemian ainesosia tai parabeeneja.
 • "Extra Pure", eli täysin epäpuhtauksista vapaa saippua.
 • Auttaa ihoa säilyttämään luonnollisemman kosteustasapainonsa.

Pakkaus

Palasaippuan pakkaus on valmistettu FSC-sertifioidusta (the forestry stewardship pledge for responsible forest management worldwide) ja kierrätettävästä kartongista.

Marseille-saippuan valmistaminen

Saippua on kemialliselta koostumukseltaan rasvahappojen natriumsuola, jota saadaan keittämällä rasvoja tai öljyä emästen (kuten natriumhydroksidin) kanssa. Saippuan valmistus tapahtuu siis saippuoitumisreaktion kautta.

Aitoa Marseille-saippuaa valmistetaan perinteisin menetelmin Ranskassa Marseillen alueella sekoittamalla Välimerestä otettua merivettä, oliiviöljyä, sekä näitä emäksiä keskenään. Tätä seosta kuumennetaan useita päiviä isossa padassa samalla sekoittaen. Sen jälkeen seos kaadetaan isoon muottiin ja annetaan hieman jäähtyä. Kun massa on vielä pehmeää, se leikataan paloiksi, leimataan, ja jätetään kunnolla kovettumaan. Tämä prosessi voi kaiken kaikkiaan kestää jopa kuukauden.

Materiaali
Muu
Alkuperämaa
Ranska
Muu ominaisuus
Käsityötä
Kuntoisuusluokka
Uusi

Tarkat arvot

Arvostelut

Jätä arvio

Marseille-saippuakuutio oliiviöljy 200 g

Aito ja perinteinen oliiviöljy- eli Marseille-saippua on valmistettu käsityönä perinteisellä reseptillä Marseillen alueella Provencessa, Ranskassa perheyrityksessä, jossa saippuaa on valmistettu jo vuodesta 1900, eli kaiken kaikkiaan neljän sukupolven ajan. Marseille-saippua on aito luonnontuote, jossa on 72 % oliiviöljyä, eikä se sisällä mitään kemiallisia lisä- tai väriaineita. Marseille-saippua on antibakteerinen sekä hypoallergeeninen ja oliiviöljyn ravitsevien ominaisuuksien ansiosta hellävarainen ja hoitava herkämmällekin iholle, se auttaa ihoa säilyttämään luonnollisen kosteustasapainon. Myös ihotautilääkärit suosittelevat aitoa Marseille-saippuaa. Se sopii erittäin hyvin lapsille ja allergikoille.

Marseille-palasaippua on äärettömän monikäyttöinen saippua, jolla voi pestä niin kasvot, vartalon kuin hiuksetkin, sekä lisäksi pyykit, astiat, koko kodin ja vielä perheen lemmikitkin. Hellävaraisuudestaan huolimatta se on tehokas puhdistaja.

Saippua on lempeä myös ympäristölle. Kasviöljystä valmistettu saippua on täysin biohajoava, fosfaatti- ja lisäainevapaa, eikä se saastuta tai kuormita vesistöä tai ympäristöä. Lisäksi palasaippua ei vaadi pakkausmateriaalia juuri lainkaan. Saippuan ekologisuutta lisää taloudellisuus; saippua kestää pitkään, varsinkin jos annat sen kuivahtaa käytön välillä.

Vihreä Marseille-saippua on tarkoitettu lähinnä vartalolle ja valkoinen saippua pyykille, mutta mikään ei estä käyttämästä niitä toisinkin päin. Valkoinen Marseille-saippua vaahtoaa hieman enemmän, kun taas vihreä on iholle hieman lempeämpi.

Lue alhaalta kohdasta Kuvaus lisää Marseille-saippuasta sekä tuotteen ainesosaluettelo.

 • Paino 200 g
 • Ekologinen, laadukas, aito luonnontuote
 • Hellävarainen, sopii herkällekin iholle
 • Perinteinen resepti, sisältää 72 % oliiviöljyä
 • Ei sisällä hajusteita
 • Valmistettu Marseillen alueella, Provencessa, Ranskassa

Tilatessasi yli 100 €:lla, säästät toimituskulut. Katso Toimitusehdot.

Jätä arvio

Saatat pitää myös