• Marseille-saippuakuutio 400 g
Marseille-saippuakuutio 400 g
visibility

Marseille-saippuakuutio 400 g palasaippua

€7.90
Tax included

 Aito ja perinteinen, korkealaatuinen ja monikäyttöinen Marseille-saippua pyykinpesuun ja tahranpoistoon.

Vihreä Marseille-saippua on tarkoitettu lähinnä vartalolle ja tämä valkoinen saippua pyykille, mutta mikään ei estä käyttämästä niitä toisinkin päin. Valkoinen Marseille-saippua vaahtoaa hieman enemmän, kun taas vihreä on iholle hieman lempeämpi. Vihreä saippua sisältää runsaasti oliiviöljyä, kun taas valkoisessa on käytetty muita luonnon kasviöljyä. Marseille-saippua on tehokas ja poistaa hyvin tahroja, mutta se on silti myös hellävarainen herkimmillekin kangaslaaduille, kuten villalle, silkille ja pitsille. Hiero saippuakuutiota märkään tahraan ja pese pyykki normaalisti.

Marseille-saippua on valmistettu käsityönä perinteisellä reseptillä Marseillen alueella Provencessa, Ranskassa perheyrityksessä, jossa saippuaa on valmistettu jo vuodesta 1900, eli kaiken kaikkiaan neljän sukupolven ajan. Marseille-saippua on aito hypoallergeeninen luonnontuote, eikä se sisällä mitään kemiallisia lisä- tai väriaineita.

Saippua on lempeä myös ympäristölle. Kasviöljystä valmistettu saippua on täysin biohajoava, fosfaatti- ja lisäainevapaa, eikä se saastuta vesistöä vaan suojaa ympäristöä. Lisäksi palasaippua ei vaadi pakkausmateriaalia juuri lainkaan. Saippuan ekologisuutta lisää taloudellisuus; saippua kestää pitkään, varsinkin jos annat sen kuivahtaa käytön välillä.

Lue alhaalta kohdasta Kuvaus lisää Marseille-saippuasta sekä tuotteen ainesosaluettelo.

 • Paino 400 g
 • Ekologinen, laadukas, aito luonnontuote
 • Hellävarainen, sopii herkimmillekin kangaslaaduille
 • Perinteinen, kasviöljyihin perustuva resepti
 • Ei sisällä hajusteita, väriaineita eikä mitään kemiallisia lisäaineita
 • Valmistettu Marseillen alueella Provencessa, Ranskassa

Tilatessasi yli 100 €:lla, säästät toimituskulut. Katso Toimitusehdot.

Väri
 • Valkoinen & luonnonvalkoinen
Quantity
There are not enough products in stock


Ainesosat (INCI):

Sodium Palmate, Sodium Palm Kernelate, Sodium Cocoate, Aqua, Sodium Chloride, Sodium Hydroxide.

Marseille-saippuasta yleisesti

Perinteinen Marseillen saippua on kovaa palasaippuaa, jota on valmistettu kasviöljystä jo noin 600 vuotta Marseillessa, Ranskassa. Ensimmäinen maininta saippuanvalmistajasta on noin vuodelta 1370. Vuoteen 1688 mennessä Louis XIV otti käyttöön määräykset, jotka rajoittivat Marseillen saippuan nimen käyttöä oliiviöljypohjaisiin saippuoihin. Lakia on sittemmin muutettu niin, että myös muiden kasviöljyjen käyttö sallitaan. Saippua valmistetaan perinteisesti Marseillen alueella Ranskassa. Aito Marseille-saippua ei koskaan sisällä mitään lisäaineita, kuten väri- eikä säilöntäaineita, eikä myöskään eläinrasvoja. Valitettavasti myös väärennöksiä liikkuu paljon.

Tämä Marseille-saippua on valmistettu perinteiden mukaisesti ja aidoista raaka-aineista. Saippuan valmistaneelle saippuatehtaalle on myönnetty myös Ranskan ministeriön "Living Heritage Company" -tunnus, jota se on voinut käyttää vuodesta 2009. Se on myös yksi "Union of Professional Makers of Savon de Marseille" -liiton perustajajäsenistä. Liiton tarkoituksena on ylläpitää, valvoa ja tukea Marseille-saippuoiden valmistuksen korkeaa laatua. Tämän liiton jäsenyys takaa, että yritys valmistaa vain parasta, aitoa Marseille-saippuaa, sekä käyttää perinteistä valmistusprosessia sekä ensiluokkaisia, lähialueella tuotettuja raaka-aineita.

Aidon Marseille-saippuan erotat siinä olevasta ”Savon de Marseille” -saippuan valmistajien yhdistyksen (AFSM) leimasta. Tässä saippuakuutiossa leima on jokaisella sivulla. Leima ilmoittaa saippuan painon, käytetyn öljytyypin sekä öljypitoisuuden (72%). Joskus leimoilla voidaan ilmoittaa myös valmistajan nimi.

Tämä Marseille-saippua:

 • On dermatologisesti testattu eikä eläinkokeita ole käytetty.
 • Ei sisällä öljypohjaisia tuotteita eikä eläinrasvoja.
 • Ei sisällä väriaineita eikä hajusteita.
 • Biohajoava 28:ssa vuorokaudessa.
 • Hypoallergeeninen.
 • Riittoisa ja taloudellinen.
 • Ei sisällä petrokemian ainesosia tai parabeeneja.
 • "Extra Pure", eli täysin epäpuhtauksista vapaa saippua.

Pakkaus

Saippua on pakattu FSC-sertifioituun (the forestry stewardship pledge for responsible forest management worldwide) ja kierrätettävään kartonkiin.

Marseille-saippuan valmistaminen

Saippua on kemialliselta koostumukseltaan rasvahappojen natriumsuola, jota saadaan keittämällä rasvoja tai öljyä emästen (kuten natriumhydroksidin) kanssa. Saippuan valmistus tapahtuu siis saippuoitumisreaktion kautta.

Aitoa Marseille-saippuaa valmistetaan perinteisin menetelmin Ranskassa Marseillen alueella sekoittamalla Välimerestä otettua merivettä, kasviöljyä, sekä näitä emäksiä keskenään. Tätä seosta kuumennetaan useita päivä isossa padassa samalla sekoittaen. Sen jälkeen seos kaadetaan isoon muottiin ja annetaan hieman jäähtyä. Kun massa on vielä pehmeää, se leikataan paloiksi, leimataan, ja jätetään kunnolla kovettumaan. Tämä prosessi voi kaiken kaikkiaan kestää jopa kuukauden.

Materiaali
Muu
Alkuperämaa
Ranska
Muu ominaisuus
Käsityötä
Kuntoisuusluokka
Uusi

Specific References

Reviews

Write your review

Marseille-saippuakuutio 400 g palasaippua

 Aito ja perinteinen, korkealaatuinen ja monikäyttöinen Marseille-saippua pyykinpesuun ja tahranpoistoon.

Vihreä Marseille-saippua on tarkoitettu lähinnä vartalolle ja tämä valkoinen saippua pyykille, mutta mikään ei estä käyttämästä niitä toisinkin päin. Valkoinen Marseille-saippua vaahtoaa hieman enemmän, kun taas vihreä on iholle hieman lempeämpi. Vihreä saippua sisältää runsaasti oliiviöljyä, kun taas valkoisessa on käytetty muita luonnon kasviöljyä. Marseille-saippua on tehokas ja poistaa hyvin tahroja, mutta se on silti myös hellävarainen herkimmillekin kangaslaaduille, kuten villalle, silkille ja pitsille. Hiero saippuakuutiota märkään tahraan ja pese pyykki normaalisti.

Marseille-saippua on valmistettu käsityönä perinteisellä reseptillä Marseillen alueella Provencessa, Ranskassa perheyrityksessä, jossa saippuaa on valmistettu jo vuodesta 1900, eli kaiken kaikkiaan neljän sukupolven ajan. Marseille-saippua on aito hypoallergeeninen luonnontuote, eikä se sisällä mitään kemiallisia lisä- tai väriaineita.

Saippua on lempeä myös ympäristölle. Kasviöljystä valmistettu saippua on täysin biohajoava, fosfaatti- ja lisäainevapaa, eikä se saastuta vesistöä vaan suojaa ympäristöä. Lisäksi palasaippua ei vaadi pakkausmateriaalia juuri lainkaan. Saippuan ekologisuutta lisää taloudellisuus; saippua kestää pitkään, varsinkin jos annat sen kuivahtaa käytön välillä.

Lue alhaalta kohdasta Kuvaus lisää Marseille-saippuasta sekä tuotteen ainesosaluettelo.

 • Paino 400 g
 • Ekologinen, laadukas, aito luonnontuote
 • Hellävarainen, sopii herkimmillekin kangaslaaduille
 • Perinteinen, kasviöljyihin perustuva resepti
 • Ei sisällä hajusteita, väriaineita eikä mitään kemiallisia lisäaineita
 • Valmistettu Marseillen alueella Provencessa, Ranskassa

Tilatessasi yli 100 €:lla, säästät toimituskulut. Katso Toimitusehdot.

Write your review

You might also like